ALTINDAĞ SIDIKA KINACI İLKOKULU

Ayşe Sıdıka KINACI isminde bir hayırseverin arsasını bağışlaması ve devletinde katkısı ile 1988 yılında Altındağ ilçesinin Baraj mahallesinde okulumuzun binası inşa edilmiştir. 2006-2007 Eğitim yılının sonuna kadar eğitime 2 blokta devam edilmiştir. Bu dönemde Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında okul çevresi yeni bir yapılaşma sürecine girdiğinden öğrenci sayımız oldukça düşmüştür.  Şu anda eğitim öğretime yalnızca B blokta devam edilmektedir.

2015-2016 eğitim öğretim yılında ülkemizde Geçici Koruma Altında bulunan Suriye uyruklu öğrenciler için Geçici Eğitim Merkezi olmuştur. 2017 yılında Geçici Eğitim Merkezlerinin kapanmasıyla öğrenciler yaşlarına göre uygun okullara yönlendirilmiş ya da okulumuzdaki sınıflara dahil edilmiştir.  Okulumuzda 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 1 İngilizce 1 Anasınıfı ve 10 sınıf öğretmeni vardır. Ayrıca PICTES projesi kapsamında 3 tane gönüllü Suriyeli eğitmen ve 2 Türk öğretmen görev yapmaktadır. 176 tanesi yabancı uyruklu olmak üzere 199 tane öğrencimiz vardır. Yabancı uyruklu öğrencilerin çoğu Suriye olmakla beraber Irak ve Ürdün uyruklu öğrencilerimiz de vardır.
Okulumuzda yabancı uyruklu öğrenci sayısının çok olması bazı dil ve uyum problemlerini beraberinde getirmiştir. Ancak alanında uzman öğretmenlerimiz Suriyeli eğitimcilerden dil desteğiyle ve çeşitli yöntemler kullanarak yabancı öğrencilerin eğitime entegrasyonunu kolaylaştırmaktadırlar.

Okulumuzun vizyonu tüm paydaşları ile güven ortamı oluşturmuş, insanlığa karşı sorumluluğunu ve manevi değerlerini ön planda tutan bir eğitim yuvasında geleceğimizi şekillendirecek kaliteli bireyler yetiştirmektir. Misyon olarak gelişime açık genç ve dinamik öğretmen kadrosuyla, merkezinde öğrenciyi bulunduran, öğrenmeyi en büyük ihtiyaç kabul eden, değerlerine bağlı insanlar yetiştirmeyi hedefleyen ve hedefinde daima başarı olan yenilikçi, ulaşılabilir, çağdaş bir eğitim kurumuyuz.

Okulumuzda ayrıca Suriyeli öğrencilerin annelerine Halk Eğitim Merkezi destekli Türkçe, aile eğitimi ve meslek edindirme kursları verilmektedir.  Maddi sıkıntılar içerisinde olan Suriyeli öğrencilerle UNICEF işbirliğiyle birçok sivil toplum kuruluşu tarafından gezi, eğlence gibi farklı etkinler yapılmaktadır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ