ALTINDAĞ TAŞÇA İLKOKULU

Okulumuz 1969 yılında eğitim öğretime açılmıştır. Okul binası iki kat beş derslik olarak, Altındağ ilçesi Battalgazi  Mahallesinde, Anadolu’nun değişik kesimlerinden Ankara’ya göç etmiş, gecekondu tabir edilen konutları kendi imkanlarıyla yapmaya çalışanların inşaatta kullandıkları taşların  çıkarıldığı bölgede yapılmıştır. Bundan dolayı da okula TAŞÇA adı verilmiştir.

Okul arsası Mehmet KARAMIZRAK adlı bir hayırsever tarafından bağışlanmış, inşaat  İl Özel İdaresi tarafından yapılmıştır. Okulumuz  yaklaşık 3000 metrekare olan arsa  üzerinde  308 metrekarelik inşaat alanına sahiptir.
1996 yılında adı Taşça İlköğretim Okulu olmuş, artan öğrenci sayısına bağlı olarak bahçeye yeni derslikler ve depolar inşa edilmiştir. 2012 yılında çıkarılan yasayla yeniden Taşça İlkokulu olan okulumuz 8 derslikle normal eğitim öğretime devam etmiştir. 2015-2016 eğitim öğretim yılı Aralık  ayında ikili öğretime geçmiş, aynı zamanda ülkemizde  Geçici Koruma Altında bulunan Suriye uyruklu ortaokul ve lise çağındaki sadece erkek öğrenciler için Geçici Eğitim Merkezi olmuştur.

Hem Geçici Eğitim Merkezi öğrencileri hem de e-okula kayıt  olan, sayıları her geçen yıl sürekli artan  yabancı uyruklu öğrencilerin okul ortamına ve çevreye uyumları konusunda, okul yönetimi, öğretmenleri ve tüm çalışanları büyük bir özveriyle hareket etmiş, sağlıklı bir ortamda yaşam sürmeleri için eldeki tüm imkânlar kullanılmıştır.Öğrenci sayısı sürekli artan okulumuzda 40-45 kişilik sınıflarla eğitim öğretime devam edilmiştir. 2017 yılı dönemi sonunda Geçici Eğitim Merkezleri kapatılmış, öğrenciler denklik belgeleri düzenlenmek suretiyle uygun okullara yönlendirilmiştir.

2020 yılı Nisan ayında aynı mahallede 7 katlı 32 derslikli, laboratuarı, kütüphanesi, kantini, mescidi olan yeni  modern binasına taşınan okulumuzda daha sağlıklı bir ortamda eğitim öğretime devam edilmektedir.  Halen 317’si yabancı uyruklu olmak üzere 630 öğrenciyle eğitim öğretime devam  eden okulumuzda 1 Müdür, 1 Müdür Yardımcısı, 22 Öğretmen, 3 Rehber Öğretmen,  3 Türkçe Öğretici, 3 Gönüllü Suriyeli Eğitici ,  2 Güvenlik Görevlisi, 6 Temizlik Personeli görev yapmaktadır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ