ALTINDAĞ TOKİ MALAZGİRT İLKOKULU

Kurumumuz Ankara Altındağ ilçesinde Gültepe Mahallesi’nde (eski adıyla Çinçin Mahallesi) 2009 yılında kurulan, toplam 25 öğretmen ve 2 idarecinin görev yaptığı 390 öğrencili bir ilkokul olup, 6-11 yaş aralığındaki çocuklara eğitim vermektedir. Okulumuz bulunduğu mahalle itibarı ile risk grubunda olup, ilimizin öğretmenleri için Zorunlu Hizmet Bölgesindedir. Okulumuz zaman zaman çevresel ve kültürel faktörlerin ve farklılıkların sebep olduğu sorunlar yaşamaktadır.

Okulumuzun bulunduğu mahalle geçmişten beri süregelen olumsuz imajın yok edilmesi amacı ile 2008 yılında Toplu Konut İdaresi Tarafından Kentsel Dönüşüm Projesine dahil edilmiştir. Bu konutlara hem hak sahipleri yerleştirilmiş hem de bölgenin tercih edilebilir bir yer olması için çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurlara kontenjan verierek ve uygun koşullarda ödeme planı yapılarak aileleri ile yerleşme imkanı sağlanmıştır. 2017 yılında özellikle Irak, Suriye ve Afganistan'dan gelen göçmenlerin bu bloklarda oturmaya başlaması hem mahallenin hem de okulumuzun kozmopolittik yapısında artış olmasına neden olmuştur. Okulumuz mahalleden ve kozmopolittik öğrenci yapısından kaynaklanan tüm olumsuzluklara karşın gerçekleştirdiği farklı proje, çalışma ve planlamalarla Altındağ ilçesinde örnek gösterilen bir okul olma yolunda ilerlemektedir.

2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Bakanlığımız tarafından 5, kendi imkanlarımız ile de yapılan 1 olmak üzere 6 Tasarım Beceri Atölyesi ile ilçemizde en fazla atölyeye sahip olan okuldur. Aynı zamanda Z-kütüphanemiz bulunmaktadır. Eğitim kadromuz sınıflarında farklı çalışmalara yer veren, kendilerini sürekli geliştiren öğretmenlerden oluşmaktadır. Okulumuz; 2012 -2014 Yılları arasında Koordinatör Okul olarak Let’s Help Students Via Traditional Games isimli Comenius Projesini İspanya ve Polonya Ülkelerinden katılımcı okullar ile birlikte başarı ile yürütmüştür. Proje günümüzde yeni yeni yaygınlaşan Tarihi Türk Akıl ve Strateji Oyunu olan Mangala Oyununun ülke sınırları dışında tanıtılması ile birlikte 14 öğrenci ve 8 öğretmenimizin yurt dışındaki ortak ülkeleri, okulları, öğrencileri ve öğretmenleri tanıma imkânı sağlamıştır. 2014 yılında gerçekleştirilen eTwinning çalışmaları ile okulumuz Ulusal Kalite Etiketini Altındağ İlçesinde ilk kez alan okul olmuştur. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında gerçekleştirilen 3 farklı eTwinnning projesi ile okulumuz yeniden Ulusal Kalite Etiketini, ilk kez de Avrupa Kalite Etiketini kazanmıştır. 2020 yılında yaptığımız başvuru ile eTwinning okulu olmuştur. Okulumuzda 6 öğretmenimiz halen devam eden eTwinning projeleri yürütmektedir.

Misyonumuz öğrencilerimizi bireysel gelişim özelliklerinin önemsendiği ve kendini gerçekleştirme fırsatlarının sunulduğu ortamlarda, teknolojinin en üst düzeyde kullanıldığı sınıflarda, Atatürk ilke ve inkılaplarını benimsemiş, milli değerlerimize saygılı, çevresini yakından tanıyan sosyal sorumlulukları gelişmiş ve çağdaş bireyler olarak yetiştirmektir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ